3 نظر

شبکه های اجتماعی همانقدر که در اطلاع رسانی سریع نقش اساسی را ایفا می کنند، منبع اصلی در پخش سریع شایعات نیز محسوب می شوند. انسانهایی هم از محبوبیت شبکه های اجتماعی و این که خبرها خیلی سریع در آن دست به دست می چرخد سواستفاده کرده و عجیب ترین اخبار ساختگی را ایجاد و با انتشار آن اذهان عمومی را درگیر می کنند.
هر روز با خبرهای داغ بسیاری در شبکه های اجتماعی روبه رو می شوید که برخی شایعه ای بیش نیستند. برخی از آنها در عین عجیب بودن و اینکه احتمال ساختگی بودنشان زیاد است توسط کاربران باور می شوند. آخرین خبر ساختگی در شبکه های اجتماعی برخواستن صداهای عجیب از آسمان آستارا بوده است که حتی خبرگزاریهای رسمی کشور نیز آنرا منتشر کردند. حال وقتی یک خبرگزاری معتبر چنین خبری را نشر می دهد، باور پذیرتر می شود.این شد که ویدئویی که از آسمان آستارا با زمینه ی صداهای عجیب و غریب تهیه شده بود، خیلی سریع در مجاز پخش شد و حدس و گمانها درباره ی آن شروع شد.
چندی پس از انتشار فیلم اولیه، فیلم دیگری که چنین صحنه ای را در کشورهای مختلف نشان می داد که در کنار هم میکس شده بودند پخش شد. در کنار آن خبری از زبان ناسا پخش شد که ادعا می کرد این صداها طبیعی است و ناشی از برخورد ابرها به یکدیگر است و ممکن است در برخی مناطق رخ بدهد.
همچنین دلیل دیگری برای شنیده شدن این صداهای عجیب ذکر شد و آن پروژه ی هارپ است. هارپ پروژه‌ای علمی است که از طریق آن دانشمندان با ایجاد تغییراتی در یونوسفر که دورترین و ناشناخته‌ترین بخش جو زمین است امکان مطالعه در مورد آن را پیدا کرده و آن را به صورت یک آزمایشگاه طبیعی درمی‌آورند. این پروژه قطعا نمی تواند ارتباطی با انتشار صداهای عجیب داشته باشد.
اما درست یک روز پس از پخش این اخبار، خبر شایعه بودن آن منتشر شد. خبر مذکور ساخته ی ذهن بیمار یک نفر بوده است که قصد داشته اذهان عمومی را متشنج کند. این فیلم کاملا ساختگی بود و به گفته ی برخی خبرگزاریهای دیگر فیلم مذکور آستارا بوده، اما صدای عجیب با نرم افزارهای میکس فیلم روی فیلم گذاشته شده است.
همچنین برخی خبرگزاریها ادعا کرده اند این صدا احتمالا وجود داشته اما نه از آسمان بلکه از یک دستگاه صنعتی در همان حوالی بوده که کاربرد خلاق از آن چنین سواستفاده ای را کرده است.

با این حال حرف و حدیثها درباره ی صداهای عجیب آسمان در آستارا و برخی مناطق دنیا بسیار زیاد است به خصوص که گفته می شود در برخی کشورهای دنیا در نیم کره ی شمالی نیز از سوی مردم گزارش شده است. شایعه یا واقعیت خبرهای این چنینی با انتشار خبرهای گوناگون در هاله ای از ابهام است اما آنچه مسلم است صداهای آسمان آستارا شایعه ای بیش نبوده است!

به اشتراک گذاشتن این مطلب
منبع: