0 نظر

یک سازمان اغلب با کارمندان خوب و شایسته ی خود قدر و ارزش پیدا می کند به همین دلیل نیروی کار و نیروی انسانی یک شرکت معمولا یکی از بزرگترین سرمایه های آن به شمار می رود. تمرکز ISO نیز در جدیدترین استانداردهای خود یعنی ایزو 30414 بر این موضوع گذاشته شده است.

اما اندازه گیری بازده واقعی این سرمایه گذاری می تواند یک کسب و کار چالش برانگیز باشد. ولی با اولین استاندارد بین المللی برای گزارش دهی سرمایه انسانی، موضوع بارها ساده تر و عملی تر می شود.

استراتژی های موثر منابع انسانی HR می تواند تاثیر مثبتی بر عملکرد سازمانی داشته باشد. با در نظر گرفتن هزینه های نیروی کار که بخش مهمی از هزینه های سازمان ها نزدیک به 70 درصد را تشکیل می دهند، به کار گرفتن یک استراتژی درست و استانداردسازی شده مطابق با الزامات ایزو، ضروری می باشد.

بسیاری از سیستم های مختلفی از مدیریت منابع انسانی وجود دارند که با هدف به حداکثر رساندن بازده سرمایه گذاری در کارکنان شکل گرفته اند و کاربرد دارند. اما این سیستم ها از یک کسب و کار به کسب و کار و سازمان دیگر به شکلی متفاوت عمل می کنند و این موضوع را مقداری به دشواری می اندازد. در واقع ما از یک سیستم یکپارچه که در تمامی سازمان ها و شرکت های کوچک و بزرگ پاسخگو باشد، محروم مانده بودیم. ما نیاز به یک معیار دقیق و بین المللی مرتبط داشتیم که بتواند در هر سایز کسب و کار و هر گونه ای کارآمد باشد. استاندارد جدید ایزو که به تازگی منتشر شده است، راه های توافق در سطح جهانی را برای انجام این کار فراهم می کند.

 

ایزو 30414

ایزو 30414

ISO 30414

ایزو 30414 ، مدیریت منابع انسانی- دستور العمل های گزارشگری سرمایه انسانی داخلی و خارجی، اولین استاندارد بین المللی ست که به سازمان ها اجازه می دهد دیدگاه روشنی از سهم واقعی سرمایه انسانی خود را به دست بیاورند. این استاندارد برای تمامی شرکت ها و سازمان ها فارغ از انواع و اندازه، دستور العمل هایی را در زمینه های اصلی HR مانند فرهنگ سازمانی، استخدام و گردش مالی، بهره وری، بهداشت و ایمنی و رهبری فراهم می کند.

دکتر رون مک کینلی، رئیس کمیته فنی ISO که استاندارد ایزو 30414 را توسعه داده است، می گوید که ایزو 30414 سازمان ها را قادر می سازد تا درک بهتری از تاثیر قالب کلی سازمان و نیز کمک به حداکثر رساندن کمک های کارکنان برای موفقیت در دراز مدت داشته باشند.

او توضیح می دهد: گزارش نیروی کار در مورد بازنگری در مورد این که چگونه ارزش سازمان باید درک و ارزیابی شود، اهمیت می یابد. این به سازمان ها اجازه می دهد تا بیشتر بر اساس داده ها در مدیریت نیروی کار تصمیم گیری کرده و در نهایت بهره وری بالاتری دریافت کنند.

وی تاکید می کند: علاوه بر این، با ارائه ی تعدادی از معیارهای کلیدی مرتبط که قابل تشخیص در مقیاس بین المللی هستند، شرکت های چند ملیتی می توانند به راحتی اطلاعات سرمایه انسانی را انتقال دهند، فعالیت های HR در سطح بین الملل خود را بهتر کنترل کرده و شفافیت بیشتری را برای تمام سهامداران خود به دست بیاورند. اما استاندارد فوق فقط برای شرکت های بین المللی نیست. سازمان هایی که در هر اندازه، از جمله شرکت های کوچک و متوسط می توانند از معیارهایی که بیشتر مربوط به آن ها هستند، فاکتورهای خود را برگزینند.

ISO 30414 توسط کمیته فنی ISO / TC 260 مدیریت منابع انسانی و دبیرخانه ANSI عضو ایزو ایالات متحده ی آمریکا تدوین شده است.

منبع: www.iso.org

به اشتراک گذاشتن این مطلب
منبع: