1 نظر

تمدن مایا از قدیمی ترین تمدنهای پیشرفته در قاره آمریکاست. این تمدن که از قبایل سرخ پوست ساکن در آمریکا تشکیل شده بود در زمان خودش بسیار پیشرفته بود. اما به دلایل نا معلومی از بین رفته که این هم جای بحث دارد. اما اینکه یک تمدن با قدمتی بیش از ۲۰۰۰ پیش از میلاد مسیح در زمینه هایی چون نجوم و پزشکی و دیگر علوم پیشرفتی بزرگ داشته اند، جای تعجب دارد.

عده ای معتقدند مایا ها با فضانوردان باستانی ارتباط داشته اند. چرا که از نقاشی ها و اشیاء کشف شده این موضوع مشهود است. اشیایی چون هواپیما های طلایی که درست مکانیزم هواپیما های امروزی را داشته اند. آیا اینکه ۳۰ نمونه از این هواپیما های ساخته شده از طلا تا کنون در قلمرو مایاها کشف شده شما را به تامل وا نمی دارد؟ قطعا این امری اتفاقی نیست! برای آگاهی از اسرار مایاها با اکسیر همراه باشید.

مقبره کشف شده در اهرام مایایی

مقبره کشف شده در اهرام مایایی

قلمرو مایاها

سکونتگاه مایاها شامل کشورهایی چون مکزیک، سرتاسر گواتمالا و السالوادر را شامل می شد. آنها دست آورد های بزرگی در علومی همچو ریاضیات، نجوم، معماری، هنر و … داشتند.

تاریخ مایاها به سه دورهٔ مهم بخش بندی شده است و دوران های پیشاکلاسیک یا زندگی ابتدایی و دوران کلاسیک یا عصر طلایی و دورهٔ پساکلاسیک یا افول این تمدن را شامل می شود. این قوم که به گویش های متعدد زبان مایایی تکلم می کردند و نوعی خط ابتدایی هیروگلیفی نیز داشتند که آثاری را به آن می نوشتند.

تمدن مایا به دست اقوام مجاور ضعیف شده و سرانجام با هجوم اسپانیایی ها از میان رفت. پیش از این اضمحلال، مایاها به دلیل نامشخصی به یکباره تمدن و شهرهای عظیم را رها کردند و به دامان کوهستان ها پناه بردند که دلیل این رویداد به سبب از میان رفتن آثار مکتوب آن دوره و روایات گوناگون، هنوز مشخص نیست. پس از آن تمدن مایا رها شد و اقتدار مایاهای کوهستان نیز ابتدا به دست آزتک ها و سپس اسپانیایی ها از میان رفت. جمعیت مایاهای امروزی که از بازماندگان فرمانروایان دوران باستان آمریکای مرکزی می باشند، حدود هفت میلیون نفر است که بیشتر در جنوب مکزیک و نواحی کوهستانی گواتمالا و بلیز به سر می برند.

اهرام مایایی

اگرچه اکثر مردم با شنیدن نام هرم یاد مصر می افتند، اما بهتر است بدانید مایاها نیز اهرامی داشته اند که نشان از پیشرفته بودن هنر معماری آنها دارد.
اهرام مایاها یکی از جالب ترین دستاوردهای معماری به جا مانده از تاریخ باستان است. طراحی آن ها بسیار دقیق بوده و هرم های به جا مانده نشان می دهد تلاش بشری بسیاری پشت آن وجود داشته است. تصاویر نقش بسته روی این هرم ها نیز اطلاعات ارزشمندی را از نوع زندگی مایاهای باستانی در اختیار بشر امروز قرار می دهد؛ اطلاعاتی همچون قربانی کردن انسان ها، تشریفات مذهبی گاه مخوف و رفتارهای ستمگرانه با همنوع.

شیب اهرام مایاها نسبت به اهرام مصری های باستان تندتر است و بر سطح دست کم یک سمت از آن ها پلکان هایی قرار داشت که روحانیون مایا از آن ها بالامی رفتند تا بر قله هرم بایستند و در معبد بالای هرم مراسم مذهبی خاص خود و قربانی کردن را که بیشتر در آن یک انسان قربانی می شد، به جا آورند.

اهرام مایایی

اهرام مایایی

بر دیوارهای این معابد تصاویری از این نوع مراسم حکاکی شده است و نوشته هایی وجود دارد که باستان شناسان هنوز موفق به رمزگشایی آن ها نشده اند. این معابد دارای چندین اتاق بود که هر اتاق به یکی از تشریفات مذهبی اختصاص داشت. برخی از این تشریفات کاملاً سری بود.

اما کل هرم به معبد اختصاص نداشت. در طبقات پایین تر هرم کاخ هایی ساخته شده بود و در آن ها اتاق هایی وجود داشت که شبیه سوناهای امروزی بود. این سوناها به شکلی ساخته شده بود که آب خارج شده از صخره ها وارد آن ها می شد و در اتاق مزبور تولید بخار می کرد. این بخار از سوراخی کوچک خارج می شد.

یکی دیگر از بخش های این هرم ها «زمین توپ» (Ball Court) بود که در آن نه فقط یک نوع بازی انجام می شد که برای اجرای موسیقی و جشن هم مورد استفاده قرار می گرفت. در شماری از این اهرام هم اتاق هایی کشف شده است که در آن ها مقبره شاهان مایا وجود داشته است.

شمار بیشتری از اهرام مایا هم به شکلی طراحی و ساخته شده بودند که بتوانند بزرگترین علاقه اقوام مایا یعنی نجوم را برآورده کنند. مایاها در اتاق های ویژه نجوم در این معابد قادر بودند همه وقایع و رویدادهای نجومی را رصد و در نهایت پیش بینی کنند.

در سال ۲۰۱۵ در یک هرم مایای واقع در مکزیک در یکی از تاق های مخفی فلز جیوه آنهم به صورت مایع در ظرفی که مهر و موم شده بود کشف شد که باعث حیرت دانشمندان گردید. اتاق کشف شده که در آن جیوه پیدا شده است در هرم Teatihuacan به مدت هزار و 800 سال سال مهر و موم شده قرار دارد.

این قوم آثار زیادی را در نقطه نقطه آمریکای جنوبی از خود به یادگار گذاشته به عنوان مثال خرابه های جنگل های “کوات مالا ” و ” یوکاتان ” را می توان با ساختمان های عظیم و با شکوه مصر مقایسه کرد . سطح زیربنای هرمی چون ” چولولا ” که در 60 مایلی شمال مکزیکو قرار دارد بزرگتر از هرم ” خوفو ” است و زیر بنای هرمی که در “تئوتی هاکان” در 30مایلی شمال شهر مکزیکو قرار دارد ناحیه ای به وسعت تقریبی هشت مایل را پوشانده و همه ی ساختمان های این بناها در یک خط و در جهت ستارگان قرارگرفته اند . مطابق قدیمی ترین متن هایی که از ” تئوتی هاکان ” به جا مانده خدایان ( موجودات فضایی) در این نقطه جمع می شدند, و برای انسان های دیگر تصمیم می گرفتند.

از جمله می توان به تقویم “مایاها” و فرمول نویسی شان که صحیح ترین و دقیق ترین تقویم های جهان به شمار می روند اشاره کرد. امروز ثابت گردیده تمام بناها در ” چی چن ایت زا ” و ” تیکال ” و ” کوپان ” و ” پاله نگ ” مطابق تقویم افسانه ای”مایا”ها ساخته شده است و این فقط به خاطره احتیاج نبوده، که مایا ها هرم ها و بناهای خود را می ساختند . بلکه نظر مهم تری برای ساختن این بناها در بین بوده است . که تقویم به آنها دستور می داده که هر پنجاه و دو سال یک مرتبه به تعداد معینی، از این پله ها میباید تکمیل گردد . سنگهای بکار برده شده با این تقویم ها ارتباط داشته و پایان هر ساختمان معرف یک دوره نجومی بوده است.

در اثر پدیده ی خارق العاده و باور نکردنی که در سال 600 ( البته مبنای تقویم خودشان ) اتفاق افتاده! مردم مایا ناگهان مجبور شدند شهرهای خود را ترک کنند . شهرهایی با آن معابد زیبا و هرم های که حتی امروزه هم یک شاهکار هنری محسوب می شوند . مجسمه های ظریف، استادیوم های عظیم، میدانهای جالب، همه و همه را پس از صرف این همه تلاش وهنر و کار و کوشش پشت سر گذاردند. پس از تخلیه شهرهای مزبور، جنگل شروع به پیشروی در جهت شهر کرد و گسترش جنگل باعث نابودی ساختمانهای بزرگ گردید و بالاخره تمام آن زیبائی ها تبدیل به تابلوئی از خرابه ها گردید.

همانگونه که گفته شد: “مایا”ها تقویمی بسیار دقیقی داشتند که تا 400 میلیون سال را به صورت دقیق محاسبه کرده بودند که حتی امروز هم برای دانشمندان به صورت یک راز باقی مانده. آنها منجمان و ستاره شناسان بی همتایی نیز بودند که در کار خود بسیار خبره نشان می دادند. آنها پس از مهاجرت دوباره شروع به ساختن ساختمان ها، اهرام و معاید خود، مطابق تاریخی که قبلا در تقویم ثبت شده بود کردند.

برای اینکه شما به دقت و بی نظیر بودن تقویم مایاها پی ببرید، دورهای زمانی مورد استفاده آنان را با هم مرور می کنیم. دیدبانی ( رصدخانه )” چی چن” اولین و قدیمی ترین ساختمان مدور (استوانه ای) در مایا محسوب می شود و حتی در حال حاضر هم که مرمت شده دقیقا شبیه رصدخانه های امروزی است. دیوار خارجی آن از نقش های خدای باران و انسانهای بالدار پوشیده شده است.

همانگونه که قبلا گفته شد اسرار بیشماری در این تمدن ناشناخته وجود دارد. این قوم اطلاعات زیادی از سیارات و بخصوص از اورانوس و نپتون داشتند. باور کردنی نیست ولی آنها در ریاضیات خود از عدد صفر استفاده می کردند و برای همین محاسبات آنها اینگونه دقیق می باشد. آنان معلوماتی که منجر به محاسبات سالهای شمسی و ونوسی می شود را تا چهار رقم اعشاری بدست آورده بودند.

تقویم مایایی

تقویم مایایی

تقویم مایایی

مایایی ها از تقویم های مختلفی استفاده می کردند و زمان را بعنوان گردش هایی روحانی در نظر می گرفتند. از آنجایی که این تقویمها استفاده های عملی زیادی داشتند، مثل: کاربردهای اجتماعی، کشاورزی، اقتصادی و… ، به عنصر مذهبی قوی ی تبدیل شده بودند. این کاملا با تقویم میلادی جدید متبین است که تنها داری معانی اجتماعی و اقتصادی است.

بیشتر تقویمهای مایایی کوتاه بودند. تقویم تزولکئین (Tzolk”in) در 250 روز تمام می شد و تقویم هاآب (Ha”ab) طول سال را 365 روز درنظر می گیرد. مایایی ها این دو تقویم را با هم ترکیب کردند تا تقویمی به نام «گرد تقویم» (Calandar Round) تهیه نمودند: که برابر است با یک چرخه از 52 هاآب (تقریبا 52 سال که برابر طول تقریبی یک نسل است.) درون یک گرد تقویم چرخه های 13 و 20 روزه وجود دارد. واضح است که این سیستم تنها زمانی استفاده می شود که 52 سال را 18980 روز واحد در نظر بگیریم. بعلاوه ی این سیستمها، مایایی ها چرخه ی داشتند به نام «چرخه ی زهره». ایشان با دقت زیاد تقویمی شکل دادند که بر اساس موقعیت زهره در آسمان شب بود. وهمچنین ممکن است که آنها تقویمهای مشابهای برای سیارات دیگر هم داشته اند.

با استفاده از گرد تقویم هیچ گاه نمی توان سالی قدیمی تر از 52 سال را مشخص کرد! پس چگونه می توان تاریخ های طولانی را با استفاده از تقویم مایایی ها تعیین نمود؟

مایاها برای حل این مشکل روشی ابتکاری بکار بردند. در نهایت تقویم آنها از دوره ی بلندی استفاده کرد که 5126 سال دارد. این دوره بر اساس ملاحظات مذهبی، دوران قاعدگی، محاسبات ریاضی روی اعداد 13 و 20 و همچنین اساطیر اخترگویانه ایجاد شده است.

ولی این تقویم چگونه کار می کند؟
سال مبدأ در شمارش طویل مایایی در «0.0.0.0.0» آغاز می شود. هر صفر از 0-19 تغییر می کند که هرکدام نشاندهنده ی روزهای مایایی است. مثلا اولین روز از شمارش طویل به صورت 0.0.0.0.1 نوشته می شود. این عدد اضافه می شود تا روز 19. با افزوده شدن 1 روز دیگر یعنی 20 روز به صورت زیر نوشته می شود: 0.0.0.1.0 این شمارش تا 0.0.1.0.0 ادامه می یابد (حدود یک سال) و همینطور تا 0.1.0.0.0 (حدود 20 سال) و 1.0.0.0.0 (حدود 400 سال). حالا مثلا تاریخ 2.10.12.7.1 در تقویم مایایی نشان دهنده ی تاریخ تقریبی 1012 سال و 7 ماه و 1 روز است.

واقعا تقویم جالبی است. ولی این تقویم با پایان جهان چه ارتباطی دارد؟

رسالت مایایی تماما بر این اساس است که هنگامی که شمارش بلند مایایی تمام شود، یک اتفاق بدی بوقوع خواهد پیوست. متخصصین مایا از هر دو عدد 13 و 20 استفاده می کنند. طبق نظر ایشان پایان این دوره می تواند در 13.0.0.0.0 روی دهد. و این تاریخ برابر با 5126 سال است. این شمارش بلند دوره در 0.0.0.0.0 آغاز شده است که مطابق 11 آگوست 3114 پیش از میلاد می شود. حالا مسأله را متوجه شدید؟ شمارش طویل دوره ی مایاها در 5126 سال بعد از این تاریخ یعنی در 21 دسامبر 2012 به پایان می رسد.

اما این سخن به معنی رسیدن به پایان جهان نیست بلکه منظور از این جمله شروع یک عصر جدید است. ما در 31 دسامبر هر سال، وارد سال جدیدی می شویم. این مساله شبیه دوره های آفرینشی تمدن مایاست. در حقیقت نظریه پایان یافتن جهان در سال 2012 (با توجه به افسانه مایایی) را اولین بار «خوزه آرگیولس» سال 1987 در کتابش به نام “The Mayan Factor: Path Beyond Technology” مطرح کرد.

هواپیمای ساخته شده توسط مایا ها

هواپیمای ساخته شده توسط مایا ها

مایاها و فرازمینی ها

چگونه ممکن است که اقوام مایا در ان دوران بدانند زمین گرد است؟
انها یک تمدن بسیار پیشرفته بودند با سازه های فوق العاده و یک تقویم بسیار دعالی و عجیب ….
انها میدانستند سال زهره 585 ر.ز و سال زمین 365 اما چگونه؟
مایا ها محاسباتی انجام دادند که میتواند تا 400 میلیون سال دیگر برجا باشد.
بسیار واضح هستش که محاسبات مربوط به سیاره زهره توسط یک وسیله الکترونیکی محاسبه شده است ..
انها محسابه کردند تمام دوره ها پس از 37960 روز خدایان باز خواهند گشت؟ منظور از خدایان چیست ؟ اصلا چطور این محاسبات را انجام دادند؟

برای اینکه به پاسخ این سوالات برسید ابتدا به ترجمه قسمتی از کتیبه ی ملی مایاها توجه کنید:

«و آن گاه خدایان از آسمان آمدند و از ما جایی برای نشستن می خواستند. به قومم وعده دادند که بناهایی بسازید تا بتوانیم بر روی آن فرود آییم و ما دوباره بر می گردیم، همان هنگام که بنا ساخته شد این قوم را با خود می بریم و برای رسیدن به اهدافشان، به آن قوم علم ریاضیات و نجوم بخشید. و در روز موعود آنها برگشتند و هزاران نفر از اقوامم را بردند و من می دانم.»

نظرات باستان شناسان درباره معنی ترجمه کتیبه ملی مایاها

برخی از دانشمندان و محققان مانند پرفسور اریک فن دانیکن معتقدند: ایشان جمله ی کتیبه قوم مایاها را باور دارند و آن را اشاره به فرازمینی ها میدانند.

پرفسور اریک فن دانیکن در کتاب ” ارابه ی خدایان ” و کتاب های دیگری که نگاشته است با استدلال و اسناد خود به وجود موجودات فرازمینی اشاره می کند و سعی در اثبات این نظریه دارد. که اقوام مایا خدایانی داشتند. خدایانی از جنس فرازمینی ها . وی معتقد است که علوم فوق العاده شگفت انگیز مایاها در زمینه ی نجوم و ریاضیات که با اکتشافاتی که در این زمینه انجام شده است، به این سطوح علمی پی برده اند، دلیل قاطع همین امر است که این قوم با فرازمینی ها ارتباط داشته اند.

بر روی کتیبه های متعلق با این قوم اشکالی وجود دارد که نشان از قدرت و پیشرفت علمی آنها در آن دوران را می رسانند که انسان های امروز تصورش را هم نمی توانند کنند که آنها به چه تکنولوژی هایی دست یافته بودند.

خواندن کتاب ارابه ی خدایان یقینا دید بسیاری را نسبت به اقوام گذشته عوض خواهد کرد.

در مطالب بعدی به مطالعه بیشتری در مورد مایاها خواهیم پرداخت، اینکه آیا مایاها با موجوداتی فرازمینی ارتباط داشته اند یا نه؟ و… را در آینده مورد تحقیق قرار می دهیم. چنانچه نظر یا پیشنهادی دارید در بخش نظرات ما را در میان بگذارید.

به اشتراک گذاشتن این مطلب
منبع: