0 نظر

در هفته های اخیر خبر افزایش قیمت رسمی خودروهای داخلی توسط خودروسازان، اعتراضاتی را در شبکه های اجتماعی بدنبال داشت. حالا این خبر به یک واقعیت تبدیل شده و با افزایش قیمت خودروهای داخلی در بازار روبرو هستیم که خرید خودرو را برای بسیاری از افراد به یک رویا تبدیل کرده است.

سعید موتمنی، رییس اتحادیه خودروی تهران از افزایش قیمت خودروهای داخلی به میزان 4 تا 6 میلیون تومان در بازار طی چند روز گذشته خبر داد.

افزایش قیمت خودروهای داخلی

افزایش قیمت خودروهای داخلی

افزایش قیمت خودروهای داخلی

 

داستان پر غصه قیمت خودروهای داخلی باعث شده دیگر با پس انداز 30 میلیون تومان هم امکان خرید یک خودروی داخلی صفر وجود نداشته باشد. برای خرید یک خودروی داخلی با قیمت و کیفیت بسیار پایین مانند پراید باید 10 میلیون دیگر هم جمع کنید تا بتوانید صاحب یک خودری صفر شوید البته اگر قیمت آن بیشتر از این افزایش پیدا نکند.

اگر این میزان پس انداز هم داشته باشید باز هم نمی دانید برای خرید خودروی موردنظر خود، با افزایش قیمت آن روبرو هستید یا خیر؟! با شرایط امروز قیمت خودروهای داخلی، معلوم نیست برای جوانان، خرید خودروی پراید که روزگاری قرار بود خط تولید آن متوقف شود، دست یافتنی خواهد بود یا خیر؟

« به نقل از فرهادنیا، سخنگوی انجمن قطعه سازان: گرانی اخیر عجیب است و پراید 40 میلیون تومان موردپسند کسی نیست که یکی از مقصرین این مسئله شورای رقابتی است که بر ثبات قیمت خودرو اصرار داشت. تاخیر در واقعی سازی قیمت ها و سیاست گذاری های درست باعث این مسئله شده است.

مسئله افزایش قیمت خودروهای داخلی که با جیب مردم همخوانی ندارد، نه تنها برای قطعه سازان و خودروسازان خوب نیست بلکه سمّ بزرگی است، چرا که خودروسازان را برای فروش محصولاتشان با مشکل روبرو خواهد کرد.»

زمانی با یک پس انداز 40 میلیون تومانی امکان انتخاب گزینه های بسیاری از محصولات ایران خودرو و سایپا وجود داشت، اما این روزها برای خرید ارزان ترین محصول شرکت ایران خودرو یعنی پژو 405 (با صرف نظر از وانت آریسان) باید بیش از 60 میلیون تومان پرداخت کنید.

این روزها خرید خودروهای روز دنیا برای جوانان به یک رویا و خرید بسیاری از خودروهای داخلی مانند سمند، 206، دنا و …  به گزینه های لوکس تبدیل شده است. حتی اگر همانند چند سال گذشته دولت برای خرید خودرو تسهیلات 70 درصدی در نظر بگیرد، پرداخت اقساط سنگین آن برای یک جوان مشکل است.

قرار است خودروسازان با افزایش تولیدات خود، قیمت حاشیه بازار را کاهش دهند. به همین منظور، دولت تسهیلات مناسبی در اختیار شرکت های خودروسازی قرار می دهد تا بخش بیشتری از آن را در اختیار قطعه سازان قرار دهند. با این کار، عرضه قطعه و در نتیجه میزان تولید خودرو افزایش می یابد.

شرکت ایران خودرو

شرکت ایران خودرو و گروه خودروسازی سایپا که اوایل دی ماه قیمت محصولات خود را 30 درصد افزایش داده بودند با اعتراضات مردم، قیمت محصولات خود را کاهش دادند.

نمایندگی شرکت ایران خودرو

نمایندگی شرکت ایران خودرو

شرکت ایران خودرو با عقب نشینی از قیمت گذاری جدید، پیش فروش خودروهای موعد تحویل شهریور تا دی ۹۷ را شامل افزایش قیمت در نظر نمی گیرد. مصطفی خان کرمی، معاون مدیرعامل در بازاریابی و فروش ایران‌خودرو درباره خودروهای پیش فروش شده گفت: براساس تصمیم وزارت صنعت و معدن، تمام دعوتنامه های خودروهای پیش فروش شده تا قبل از بهمن ماه با قیمت های قبلی برای مشتریان صادر می شود.

همچنین شرکت ایران خودرو با شروع دهه فجر انقلاب اسلامی، اقدام به عرضه شرایط فروش ویژه محصولاتش با توجه به وضعیت فعلی بازار و قیمت رسمی محصولات کرده است که برای مشتریان جذابیت خواهد داشت. این شرایط فروش دارای تخفیف های مناسبی است که از 15 بهمن به صورت اینترنتی آغاز می شود.

حالا با این پیش فروش شرکت ایران خودرو که قیمت غیرقطعی دارد و زمان تحویل آن سال آینده است، معلوم نیست که این شرکت قادر به تحویل آن ها در موعد مقرر خواهد بود؟

شرکت سایپا

طبق دستور وزیر صنعت و پس از جلسه مدیران ارشد شرکت سایپا با مردم، مقرر شد که تمام تعهدات این شرکت که موعد تحویل آنها قبل از بهمن ماه سال جاری است با همان تعرفه قبلی تحویل داده شود. البته این کار باعث اعتراض بخش دیگری از مشتریان شد که موعد تحویل خودروهای آنها بهمن و اسفند سال جاری است.

البته مسئولین سایپا و همچنین مسئولان وزارت صنعت معتقدند اگر قیمت را برای این دسته از مشتریان هم کاهش دهند ممکن است یک دومینوی بدون پایانی ایجاد شود که مسائلی را بدنبال داشته باشد. از طرفی به نظر می رسد این کاهش قیمت به خاطر رضایت مشتری نیست، بلکه به دلیل جذب نقدینگی و خرید زمان برای تحویل محصولات است.

وزارت صنعت در قبال این دستور به خودروسازان، تسهیلات بلاعوضی نیز به آن ها داده است که بتوانند بدهی خود را به تولیدکنندگان قطعه پرداخت کرده و زیان ایجاد شده از تحویل خودرو با قیمت قبلی را جبران کنند.

نمایندگی گروه خودروسازی سایپا

نمایندگی گروه خودروسازی سایپا

پس از ارائه شرایط فروش محصولات ایران‌خودرو، گروه خودروسازی سایپا هم به مناسبت دهه فجر انقلاب اسلامی، برای پیش فروش محصولات خود، طرح فروش ویژه ای با موعد تحویل 98 عرضه کرده است که نسبت به طرح فروش رقیبش از جذابیت بهتری برخوردار است. این طرح فروش ویژه از روز 16 بهمن ماه بصورت اینترنتی آغاز می شود.

به نظر شما آیا تمهیدات و تسهیلات در نظر گرفته شده توسط وزارت صنعت و دولت می تواند  قیمت خودروهای داخلی را بیش از این کاهش دهد که رضایت خودروسازان و مشتریان را با هم بدنبال داشته باشد؟

به اشتراک گذاشتن این مطلب
منبع: