در کنار اخبار روز بیت کوین که خبر از روی برگرداندن جهان نسبت به این ارز دیجیتالی دارد، علاقه ی ایرانی ها نیز به خرید طلا و جواهرات کاهش پیدا کرده است.

کشتی آرای، عضو هیات مدیره ی اتحادیه ی فروشندگان طلا و جواهر از کاهش علاقه ی مردم به خرید طلا و مصنوعات آن خبر داد.

بازار طلا
بازار طلا

وی گفت: پرداخت مالیات بر ارزش افزوده، قانونی است که در سال‌های گذشته بر صنعت طلا و جواهر کشور اثرات متعدد داشته است.

از سویی دریافت این مبلغ قیمت تمام‌شده طلا و مصنوعات آن را بالا می‌برد و از سوی دیگر مواجهه با رکودی که این روزها بر کل کسب‌وکارها و اصناف حاکم است، وضعیت بازار را تحت تاثیر مضاعف قرار می‌دهد و مجموع این شرایط موجب می‌شود میل خرید مردم روزبه‌روز کاهش بیشتری پیدا کند.

عضو هیات مدیره ی اتحادیه ی فروشندگان طلا و جواهر اظهار داشت: در واقع طلا کالایی سرمایه‌ای محسوب می‌شود که مردم آن را برای روز مبادا می‌خرند و آن را نوعی اندوخته می‌دانند، اما در نظر بگیرید که هر بار افراد بخواهند طلای خود را تعویض کرده یا به فروش برسانند، بخشی از ارزش آن به‌نام مالیات بر ارزش افزوده کاسته خواهد شد و در نهایت اگر فرد چندبار کالای خود را تعویض کند ارزش آن به‌سمت صفر گرایش پیدا می‌کند.

وی اضافه کرد: طبیعی است در چنین شرایطی میل مردم به خرید طلا و مصنوعات آن روز به‌روز کمتر شود.

کشتی‌آرای تاکید کرد: همین روند موجب شده در سال‌های گذشته حدود 25 درصد واحدهای صنفی فعال در این عرصه در به ورطه تعطیلی کشیده شوند؛ موضوعی که بی‌شک منجر به افزوده‌شدن به خیل بیکاران خواهد شد.

وی خاطر نشان ساخت: زمانی که خرید طلا و مصنوعات آن کاهش پیدا کند، بخشی از سرمایه مردم و کشور به‌سمت خرید بدلیجات می‌رود و به‌این ترتیب پول و سرمایه کشور به جیب چین و کشورهای دیگر سرازیر می‌شود.

عضو هیات مدیره اتحادیه فروشندگان طلا و جواهر گفت: اکنون با توجه به مجموع شرایط به نظر می‌رسد این اوضاع به آسیب‌شناسی جدی نیاز داشته و لازم است مسئولان درصدد اصلاح قوانین حاکم بر این بخش برآیند.

وی تصریح کرد: درباره اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده نیز مدتی است ما این بحث را پیگیری کرده و آن را به مجلس رسانده‌ایم، اما به نظر می‌رسد در مجلس هم نیاز به بررسی بیشتری روی این موضوع وجود دارد.

این مقام مسئول در نهایت گفت: در این سال‌ها با توجه به هزینه‌های بالایی که برای فعالان صنعت طلا وجود دارد، میزان صادرات نیز به مرور کاهش یافته و به حدود صفر رسیده است، چراکه توان رقابت با کشورهای دیگر را نداریم.

به اشتراک گذاشتن این مطلب

1 دیدگاه

  1. طلا هر چه گرون تر شه عطش خریدش هم بیشتر میشه باور کنین بخاطر چشم رو هم چشمی

نظرات بسته شده است.