7 نظر

زمانی که پس از مدت های جستجو آگهی های استخدام آنلاین شغلی مناسب خود نیافته و حتی در انواع کار در منزل نیز شغلی که با تخصص هایتان جور باشد، پیدا نکردید ناچار در برحه ای از زمان به برچسب بیکاری تن می دهید.

بیکاری مقوله ای وسیع است که تبعات و آثار گسترده ای دارد. آثاری که شاید در ابتدا ناچیز بوده و با گذشت زمان گسترده شده و تاثیرات عمیق برجای می گذارند.

تبعات بیکاری کدامند؟

اما تبعات بیکاری کدامند؟ بیکاری چه تاثیری بر فرد، اطرافیان و به خصوص خانواده ی درجه اولش می گذارد؟

بیکاری در روزهای اول می تواند آزاردهنده نباشد، حتی استراحت کردن در انواع خود برای فرد لذت بخش نیز خواهد بود. صبح را می توان تا هر ساعتی به خوابیدن ادامه داد. تماشای تلویزیون، ورزش، گردش و تفریحات فرد را به خود سرگرم می کند.

اما همه ی این چیزها تنها برای چندین روز تاریخ مصرف دارد. حداکثر پس از یک هفته تا 10 روز این جذابیت های اولیه کنار رفته و بیکاری زشتی خود را تماما به رخ می کشد. لذت خوابیدن صبح ها تبدیل به رنج بی هدفی و بی انگیزگی خواهد شد.
در تماشای تلویزیون جز افکار منفی و حسرت خوردن چیزی پیدا نخواهد شد. قدم زنی و گشت و گذار دیگر لذتی ندارد و تنها بر افسردگی شخص می افزاید.
نگاه کردن به اطرافیانی که هر روز صبح با انگیزه از خواب بیدار شده، با عجله آماده شده و منزل را به مقصد محل کار خود ترک می کنند بیکاری را سخت تر جلوه خواهد داد.
هر چه بازه ی زمانی بیکاری طولانی تر شود و هر چه در این بازه پیشتر رفته شود، ناراحتی ها و افسردگی ناشی از بیکاری پررنگ تر احساس خواهد شد.

چطور با بیکاری کنار بیاییم؟

چطور با بیکاری کنار بیاییم؟

این تازه بخش روانی و ذهنی ماجراست. اگر جیب ها نیز از پس انداز خالی باشد، موضوع ابعاد بدتری پیدا می کند.
اگر فرد بیکار پس انداز خوبی داشته باشد، کمتر به ناراحتی افتاده و تنها بی هدفی و سرگردانی وی را آزار خواهد داد. اما اگر پس انداز نیز به قدر کافی نبوده و اندوخته در مدت بیکاری به پایان برسد، درد بی پولی نیز به تمام مشکلات فوق اضافه خواهد شد.
نداشتن درآمد در دوران بیکاری و هزینه هایی که در زمان جستجوی شغل پرداخته می شود و بی نتیجه می ماند؛ برای فرد بیکار کمرشکن خواهد بود.

در صورتی که این بیکاری تداوم داشته و فرد از نظر مالی صفر یا حتی منفی شود، کاریابی به مراحل پایین تری تنزل پیدا می کند.
این یعنی که فرد بیکار که حالا اندوخته ی مالی نداشته و احتمالا به زمین و زمان هم بدهکار است برای جبران این وضعیت و پس از ناامید شدن جستجو و یافتن شغلی مناسب خود، به مشاغل رده پایین تر از تحصیلات و تخصص هایش تن می دهد.

این شخص برای این که بتواند خلاء مالی به وجود آمده را پر کرده و هر چه سریع تر به درآمد ماهیانه دست پیدا کند، شغلی بارها کمتر از آن چه واقعا شایستگی اش را دارد پذیرفته و عدم رضایت شغلی از همین جا آغاز شده و دائما با وی خواهد بود.
چنین شخصی از شغل خود رضایت نداشته و هم جای یک نفر دیگر را گرفته و هم خود در جای مناسب و درست جای نگرفته است.

اما چطور با این شرایط کنار بیاییم؟

در صورتی که به هر دلیلی ناچار به گذراندن مدتی در بیکاری هستید باید خود را برای این شرایط آماده کرده و با به کار گیری دستور العمل هایی کمترین صدمه را از بیکاری خود دریافت کنید.

به جستجوی کار خود نظم دهید

شما باید جستجوی کار خود را نظم داده و به شکلی آن را هدایت کنید که هم به صورت سنتی و هم به صورت آنلاین به جستجوی شغل مورد نظر بپردازید.
یک رزومه ی غنی و کامل از خود تهیه کرده و به جای این که به صورت حضوری برای استخدام مراجعه کنید، با فرستادن رزومه ی خود به کارفرما این فرصت را بدهید که ابتدا رزومه شما را سنجیده و در صورتی که ویژگی ها و تخصص های شما را مطابق با خواسته های خود دید، قرار جلسه مصاحبه حضوری بگذارد.
به این شکل دیگر با رفت و آمد به جلسه های حضوری دچار خستگی و افسردگی ناشی از عدم پذیرش های مکرر نخواهید شد.
البته در حال حاضر بیشتر شرکت ها و صاحبان مشاغل امروزی برای استخدام ابتدا رزومه فرد را درخواست کرده و سپس با بررسی تمام رزومه های دریافتی، نفراتی که به شاخص های آن ها نزدیک تر بوده را برای مصاحبه حضوری دعوت می کنند. و بعد از میان مصاحبه کنندگان بهترین شخص را که تطابق بیشتری با معیارهای مورد نیاز داشته باشد، استخدام خواهند کرد.

جستجوی آگهی استخدام | بیکاری و آثار آن

جستجوی آگهی استخدام | بیکاری و آثار آن

کمی از مواضع خود کوتاه بیایید

زمانی که مدتی به جستجوی شغل دلخواهتان گشته و موفق به استخدام در این رده نشدید، بد نیست که کمی از مواضع خود کوتاه بیایید. مثلا حقوق و دستمزد کمتری طلب کنید. احتمالا با کمتر کردن سطح توقع در زمان کوتاه تری موفق به استخدام خواهید شد.
چه بسیاری از کارفرمایان هستند که تنها به دلیل حقوق درخواستی شما حتی برای جلسه حضوری مصاحبه قرار نذاشته و لقای آن را به عطایش می بخشند.

در چنین شرایط شما می توانید کمی حقوق درخواستی تان را البته تا جایی که برایتان مقدور بوده و ارزش کار کردن را داشته باشد، پایین آورده و باز در شرایطی که دوباره بازار کار مناسبی پیش روی خود دیدید، به همان عدد مورد نظر سابقتان بازگردید.
به هر حال استخدام با عدد حقوق کمتر بارها بهتر از بیکاری و قبول تبعات ناشی از آن است.

عده ای که اندوخته ی خوبی داشته و در زمان بیکاری با مشکلات مالی مواجه نمی شوند، بیشتر امکان این را پیدا می کنند که در مقابل پایین آورده سطح حقوق و توقعات خود مقاومت کنند. به این معنا که این عده شرایط ماندن طولانی مدت در بیکاری را داشته و خود را ملزم به کم کردن سطح حقوق به شرط استخدام نمی بینند.
البته باز هم برای این عده توصیه داریم که کمی سطح توقعات خود را پایین آورده و با استخدام به دوران منحوس و کسالت آور بیکاری خاتمه دهند.

مخارج خود را مدیریت کنید

مدیریت مخارج توصیه دیگری ست که برای افرادی که در بیکاری به سر می برند داریم. به هر حال فرد بیکار چه دارای تمکن مالی باشد و چه از بی پولی رنج ببرد، نمی تواند همان گونه که در دوران اشتغال خرج می کرده، ادامه دهد.
زیرا در صورتی که اندوخته مالی چندانی نداشته باشد، به سرعت با بی پولی مزمن مواجه خواهد شد و در صورتی هم که اندوخته مالی قابل توجهی داشته باشد، با خرج کردن مداوم و بدون برنامه مقدار زیادی از آن را از دست خواهد داد.
به همین دلیل بهترین تصمیمی که در دوران بیکاری می توان گرفت کم کردن سطح توقعات و اشتغال حداقل برای مدتی ست تا بتوان دوباره شغلی با شرایط ایده آل خود به دست آورد.

به مطالعه بپردازید

بیایید به بیکاری و زمانی که در بیکاری به سر می بریم به شکل دیگری بنگریم. این زمان را به جای آن که به بطالت سپری کرده می توانید کلاس های مختلف را گذارنده و به مطالعه بپردازید. شما ممکن است بتوانید در این بازه زمانی برخی از مهارت ها را کسب کرده و در زمینه های متفاوتی پیشرفت کنید. کسب این مهارت ها و گذراندن دوره های جدید امکان به دست آوردن مشاغل بهتری را برایتان فراهم می سازد و فرصت این را خواهید داشت که در آینده در موقعیت شغلی بهتری استخدام شوید.

به خوداشتغالی بیاندیشید

زمانی که مدت ها در جستجوی استخدام به این در و آن در زدید و موفقیتی کسب نشد، شاید وقت آن رسیده باشد که خوب اندیشیده و راهی برای خود اشتغالی بیابید.
با رسیدن به انگیزه های راه اندازی کسب و کار شخصی نه تنها خودتان صاحب شغل و کسب و کار می شوید، بلکه رفته رفته قادر خواهید بود چند تن دیگر را نیز استخدام کرده و به درآمد برسانید.

البته راه اندازی کسب و کار نیازمند برنامه ریزی، طراحی و غالبا سرمایه لازم است. شما باید بازارهای کاری متفاوت را بررسی کرده و در صورتی که در بازار کاری فضای مناسب برای شروع یک کسب و کار مشاهده کردید، با گرفتن مشورت در آن زمینه و مهیا ساختن مقدمات کار به دنیای کسب و کار شخصی پای بگذارید.

در این راستا به راه اندازی کسب و کارهای اینترنتی که سرمایه چندانی لازم ندارند نیز فکر کرده و در صورتی که بتوانید خوداشتغالی خود را با یک کسب و کار اینترنتی بدون سرمایه ی زیاد آغاز کنید، ریسک پذیری سرمایه شما نیز کاهش پیدا کرده و جز زمان و انرژی (که در دوران بیکاری فراوان در اختیار خواهید داشت) چیز دیگری را هدر نداده و ریسک زیادی نکرده اید.

سخن آخر

در نهایت باید به خاطر داشته باشید که بیکاری اتفاقی ست که در برحه های زمانی مختلف می تواند برای همه پیش بیاید. چیزی که در این میان اهمیت زیادی دارد خود مقوله بیکاری نیست، بلکه برخوردی می باشد که با بیکاری انجام داده و این که چطور از پس آن برخواهید آمد.

به اشتراک گذاشتن این مطلب
منبع: