0 نظر

سامسونگ یکی از برترین شرکت های سازنده در نمایشگرهای خانگی و اسمارت فون ها  اقدام به رونمایی از اخرین تکنولوژی خود در سال 2019 در خصوص صفحه نمایشگرهای دیجیتالی کرد.

تکنولوژی انعطاف پذیر بودن صفحه نمایش های OLED سامسونگ بر طبق آخرین گزارش ها در سال 2019 به تعداد یک میلیون دستگاه گوشی موبایل وارد بازار جهانی خواهد شد. اگر چه هنوز اطلاعات دقیقی مبنی بر چونگی طرح و کاربرد این صفحه نمایش عرضه نشده است اما شواهد حاکی از اقدام شرکت سامسونگ بر تولید این مدل از اسمارت فون ها خبر می دهد.

گوشی های نسل جدید سامسونگ

گوشی های نسل جدید سامسونگ با تکنولوژی صفحه های تاشو

 تکنولوژی نمایشگر OLED و AMOLED چیست؟

از سال 2008 استفاده از صفحه نمایشگرهای OLED در گوشی های موبایل، صفحه نمایگشرهای دوربین ها و پخش کننده های دیجیتال رواج یافت. پیشرفت هایی با هدف استفاده کمتر از انرژی برق و افزایش طول عمر باتری در مقیاس بزرگتر برای اسمارت فون ها همراه بود.

تکنولوژی (Active-Matrix Organic Light Emitting Diode) یا AMOLED  یک تکنولوژی در صفحات نمایشگر است که در ساعت ها، تلویزیون ها و موبایل های سامسونگ استفاده می شود.

در واقع AMOLED یک نوع صفحه نمایشگر OLED با ضخامتی نازک تر است که در اسمارت فون ها استفاده می شود. AM در ابتدای نام آن اشاره ماتریکس های فعال ارگانیک مورد استفاده در در پشت پیکسل های نوری نمایشگرهاست.

در واقع ارگانیک بودن به معنی استفاده از مواد ارگانیک در بین دو دیود قرار می گیرد و در کیفیت نور میزان صفحه تاثیر گذار است. همیشه کیفیت صفحات نمایش و تعداد پیکسل هایی که می توانند رنگ ها را نمایش دهند برای کاربران گوشی های هوشمند مهم و ضروری است.

در صفحه نمایش اسمارت فون ها دیودها مسئول ساخت نورهای مختلف صفحه نمایش هستند. دیودها نورهای قرمز،سبز و آبی را ساطع می کنند تا بتوانند تمام طیف های رنگی موجود در در صفحه نمایش را ایجاد کنند،که این نوع از دیودهای رنگی در صفحات LED وجود ندارد.

گوشی های نسل جدید سامسونگ با قابلیتتا شدن صفجه نمایشگر

گوشی های تاشو سامسونگ

در اسمارت فون های اولد و امولد می توان میزان کنتراست رنگ ها را افزایش یا کاهش داد. اگر چه تفاوت زیادی در تکنولوژی اولد و امولد وجود ندارد اما فرآیندی های درگیر در ساخت به طور مثال مواد اولیه متفاوت، ساب پیکسل ها،کالیبراسیون و تفاوت های موجود در پروسه نرم افزار همه از جمله مواردی هستند که می توانند باعث تفاوت در صفحات نمایشگر امولد و اولد شوند.

به طور مثال به نقل از وب سایت  Android Authorityدر  مقایسه ای بین  گوشی های اس 8 سوپر امولد و ال جی وی 30 از نظر میزان روشنایی و میزان دمای رنگ  انجام داد نشان دادند که اسمارتفون ال جی وی 30 از نظر دمای رنگ تمیال بیشتری به رنگ های سرد دارد در صورتیکه ادعای شرکت ال جی مبنی بر نزدیک بودن دمای رنگی به گوشی اس 8 سامسونگ است.از نظر میزان روشنایی  در گوشی ال جی وی 30 در حدود 421 بیت و در گوشی اس 8 سامسونگ در حدود 398 بیت بوده است که حاکی از برتری نسبی گوشی ال جی وی 30 می دهد.

اگر چه از مشکلات صفحه نمایشگرهای اولد می توان به سوختگی پیکسل ها در صفحه نمایش اشاره کرد که این مورد در صفحه نمایشگرهای AMOLED برطرف شده است.

سوختگی پیکسل در گوشی سامسونگ

سوختگی پیکسل در گوشی سامسونگ

سوختگی پیکسل در صفحات نمایشگر به معنی استفاده از تصویری به صورت ایستا در مدت زمان طولانی که باعث سوخته شدن پیکسل های صفحه نمایشگر می شود. اگرچه با افزایش کیفیت صفحه نمایش OLED که این مشکل بسیار نادر خواهد بود.

اگرچه گمانه زنی های ساخت گوشی های تاشو سامسونگ از سال 2011 بر سر زبان ها افتاده است و هم چنان طرح مشخص و جامعی گزارش نشده است ولی به احتمال قوی سامسنوگ بتواند در ماه های آتی این تکنولوژی منحصر به فرد خود را به بازار جهانی عرضه کند.

به اشتراک گذاشتن این مطلب
منبع: