ایوان پاولوف (زادهٔ ۱۴ سپتامبر ۱۸۴۹ در ریازان، روسیه – درگذشتهٔ ۲۷ فوریه ۱۹۳۶) عصب شناس، فیزیولوژیست، روان شناس و پزشک روس است.

پاولف در سال ۱۹۰۴ برنده جایزه نوبل فیزیولوژی و پزشکی شد. شهرت وی بیشتر از کارهای او در زمینه بازتاب شرطی ناشی می شود.

ایوان پاولف
ایوان پاولف

همه ما با نظریه شرطی شدن کلاسیک که برای اولین بار توسط ایوان پاولف مطرح شد، آشنا هستیم. وی دریافت که سگ ها یاد می گیرند بین یک محرک بی اثر با یک پاداش یا تنبیه ارتباط برقرار کنند. پاولف در آزمایشات خود هم زمان با غذا دادن به سگ، زنگی را به صدا در می آورد.

پس از تکرار این کار، سگ بعد از مدتی بین صدای زنگ و غذا ارتباط برقرار کرد و هر بار که صدای زنگ شنیده می شد حتی اگر غذایی هم در کار نبود بزاق دهان سگ ترشح می شد. اگر می خواهید حقایقی جالب درباره ایوان پاولف بدانید، با ما همراه باشید.

۱- اطلاعات نادرست ما درباره ایوان پاولف

به گفته شرح حال نویس پاولف، بیشتر مردم اطلاعات نادرستی درباره او دارند. برای مثال پاولف به جای زنگ از ابزارهای متفاوتی چون مترونوم، زنگ اخبار، سوت، هارمونیوم و حتی شوک الکتریکی برای آموزش یک سگ استفاده می کرد. مفهوم واکنش شرطی شده دقیقا مفهومی نیست که توسط پاولف پایه گذاری شده باشد. او درباره واکنش شرطی به بحث پرداخت اما ترجمه نادرست کلمه روسی uslovnyi به عبارت واکنش شرطی شده منجر شد.

۲- کشیش شدن

ایوان پاولف در سال ۱۸۴۹ در شهر ریازان روسیه به دنیا آمد. پدر او یک کشیش بود، وی نیز در ۱۱ سالگی به مدرسه کلیسای ریازان رفت اما پس از مدتی آنجا را رها کرد و در دانشگاه سنت پترزبورگ به تحصیل علوم طبیعی پرداخت.

۳- پاولف دانشجوی دیمیتری مندلیف بود

در سال اول دانشگاه، یکی از دروس ایوان پاولف درس شیمی معدنی بود. دیمیتری مندلیف استاد این درس، غول بزرگی در دنیای علم بود. در سال ۱۸۶۹، مندلیف اولین جدول تناوبی عناصر شیمیایی را منتشر کرد.

۴- تحقیقات درباره با اعصاب پانکراس و هضم حیوانات

بین سال های ۱۸۷۰ تا ۱۸۸۰ پاولف به مطالعه علوم طبیعی، فیزیولوژی و انجام پایان نامه تحقیقاتی دوره دکترای خود مشغول بود. وی در این سال ها درباره نقش اعصاب در پانکراس و قلب تحقیقات بسیاری انجام داد.

۵- فقر بسیار

ایوان پاولف در آزمایشگاه های ساده  ای کار می کرد و درآمد بسیار اندکی داشت. در سال ۱۸۸۷ او حتی توانایی پرداخت هزینه آپارتمان خود را نداشت به همین دلیل مجبور شد چند ماهی از همسر و پسر کوچک خود دور بماند. وی برای داشتن جای خواب یا به خانه دوستان خود می رفت و یا در آزماشگاه می خوابید.

۶- فروش شیره معده سگ ها

پاولف برای اداره آزمایشگاه خود روش آسانی را انتخاب کرده بود، وی شیره معده سگ های گرسنه را به عنوان ماده دارویی برای درمان سوهاضمه می فروخت. از آنجایی که پاولف تحقیقات خود را بر روی سگ ها انجام می داد، دستیابی به این ماده برای وی کار بسیار آسانی بود.

۷- نامگذاری تمام فرزندان با حرف V

پاولف و همسرش کارداشیانز بعد از مرگ ویرچیک، پسر اولشان،  ۴ فرزند دیگر به نام های ولادیمیر، ویکتور، وسولد و ورا نیز به دنیا آوردند.

۸- جایزه نوبل به دلیل درآوردن مری یک سگ

اگرچه پاولف تحقیقات بسیاری انجام داد، اما بخش بسیار مهمی از تحقیقات او به سیستم هضم حیوانات اختصاص داشت. وی مری یک سگ را با عمل جراحی خارج کرد و پس از تغذیه سگ به مطالعه و بررسی هضم غذا در این حیوان پرداخت. وی به خاطر این عمل جراحی در سال ۱۹۰۴ برنده جایزه نوبل شد.

۹- اختصاص مقاله ای به پاولف در نیویورک تایمز

در سال ۱۹۲۷، اچ جی ولز نویسنده رمان های علمی تخیلی درباره تلاش های علمی ایوان پاولف مقاله ای در نیویورک تایمز منتشر کرد. وی با تحسین روحیه قهرمانانه پاولف در زمینه علمی از تلاش های بی شائبه او برای پیشرفت علم قدرانی کرد. پاولف علی رغم مشکلاتی چون فقر، جنگ و انقلاب هیچ گاه از مطالعات  علمی دست نکشید.

۱۰- اخلاق بد

به گفته شرح حال نویس پاولف، او بسیار زود از کوره در می رفت و به هنگام عصبانیت به سختی خشم خود را کنترل می کرد.

۱۱- مخالفت با کمونیست شوروی

در سال ۱۹۲۱ ولادیمیر لنین در یک مجمع عمومی به تحسین پاولف پرداخت و دولت شوروی پس از پرداخت هزینه تحقیقات وی، به او پیشنهاد افزایش جیره غذایی داد (البته این پیشنهاد از سوی پاولف رد شد). اما پاولف به مخالف با حکومت کمونیسم شوروی برخاست و در سال ۱۹۲۲ خواستار انتقال آزمایشگاه خود به کشور دیگری شد.

۱۲- موزه پاولف

خانه پاولف در شهر ریازان در حال حاضر به موزه ای برای بازدید علاقه مندان تبدیل شده است. شما در این موزه می توانید سگ های تحقیقاتی پاولف را نیز مشاهده نمایید.

به اشتراک گذاشتن این مطلب