0 نظر

کافی شاپ ها امروزه نسبت به دیروز از اهمیت بیشتری برخورداند چرا که به محل گرد هم آمدن و جمع شدن دوستان و گاهی فامیل کنار یکدیگر تبدیل شده است. مکانی دنج و ساکت برای ساعاتی دور ماندن از دغدغه های روزانه و هم صحبتی با یک دوست می تواند در حفظ آرامش بسیار موثر باشد. گاهی نیز برخی قرارهای کاری و تحصیلی در کافی شاپ ها گذاشته می شود که از این حیث کافی شاپ جنبه ی تجاری نیز پیدا خواهد کرد. اما راه اندازی کافه که از همه جهت دلخواه و دل پسند مشتریان باشد آن هم در شهرهای بزرگ مانند تهران چندان کار ساده ای نیست و نیاز به تجربه و مهارت و به کارگیری فنون جذب مشتر ی دارد. در ذیل به چند مورد از این راه ها برای راه اندازی کافه دلخواه در تهران اشاره خواهیم کرد.

چگونگی راه اندازی کافه دلخواه

مکان کافی شاپ

کافه ی مدرن

کافه ی مدرن

در قدم اول در راه اندازی کافه دلخواه جذاب باید به مکان آن بسیار دقت داشته باشید که در حوالی محل هایی تاسیس شود که رفت و آمد (بالاخص رفت آمد جوانان) زیاد بوده و در دید باشد.

در نزدیکی آموزشگاه ها، موسسات، دانشگاه ها، هتل ها، پارک ها و حتی سینماها مکان های بسیار پر رفت و آمدی است و بطور مثال شما می توانید در کافی شاپی که در نزدیکی سینما احداث می کنید اجناس خود را ارزانتر از اجناس داخل سینما به فروش برسانید و از طریق مشتری بیشتری جذب کنید. لازم به ذکر است راه اندازی کافی شاپ در این محدوده ها به مراتب اجاره بهایی بالاتر خواهد داشت و هزینه ی را اندازی آن نیز بیشتر می شود.

طراحی داخلی و خارجی کافه

کافه ای در تهران

کافه ای در تهران

یکی از عوامل بسیار مهم برای راه اندازی یک کافی شاپ طراحی چه داخلی چه خارجی آن است. به علت زیاد شدن کافی شاپ ها در سطح شهر تهران ایده ی طراحی یک کافی شاپ بدیع و تازه که تمامی المان های جذابیت را دارا باشد اندکی مشکل به نظر می رسد اما با کمی خلاقیت می توان در این راه موفق شد. مثلا به کارگیری اشیای سنتی در جای جای کافی شاپ و یا گچبری هایی زیبا و شیک که باعث جذب مشتریان بیشتر شود.

برای فضای بیرونی نیز می توانید از میز و صندلی هایی در بیرون از فضای کافی شاپ که در اکثر کشورها از این ترفند برای جذب مشتری بیشتر استفاده می کنند به کار برد و تزئیناتی مانند قرار دادن چتر در سر میزها و چراغانی و نورپردازی کردن فضای بیرونی که مخصوصا در شب ها بسیار به کار می آید استفاده کرد. این فضای بیرونی به ویژه در تابستان باعث جذب مشتری بیشتر خواهد شد.

بیشتر بخوانید: نکات کلیدی در راه اندازی کافی شاپ

به کار گیری ایده های نو

می توان قبل از راه اندازی کافه با مشاوران و صاحبان تجربه در این زمینه مشورت کرد و از ایده های آن ها نهایت استفاده را برد. اما ما در اینجا چند راه کار برای جذب مشتری بیشتر را یادآور می شویم:

تبلیغات

در وهله ی اول که کافه ای را راه اندازی می کنید آن هم در شهر بزرگی چون تهران باید سعی کنید از تبلیغات برای هر چه زودتر شناساندن کافی شاپ خود کمک بگیرید.

از فضای مجازی کمک بگیرید، از دوستان و آشنایانتان بخواهید برای شما در مکان های مختلف تبلیغ کنند، از بورشورها و کارت های ویزیت با ایده هایی جدید بهره ببرید تا همگان شما را هر چه بیشتر و بهتر بشناسند.

مواد اولیه و نوشیدنی ها

قهوه

قهوه

در به کارگیری مواد اولیه برای راه اندازی کافی شاپ خود غافل نشوید و از مواد با کیفیت در خوراکی ها و نوشیدنی هایتان بهره ببرید. به کافی شاپ های معروف شهر سر بزنید و ببینید کدام نوشیدنی یا خوراکی را ارائه می دهند و یا کدام یک را ندارند تا شما آن را در لیست مواد خوراکی خود بیاورید. از کارکنان متشخص و مجرب استفاده کنید تا مشتری مداری را نیز رعایت کرده باشید.

جذاب کردن فضا

کافه ویکولو

کافه ویکولو

برای این منظور سعی کنید متناسب با امکانات و فضایی که در اختیار دارید از ابزاری نظیر ساز پیانو در کافی شاپتان استفاده کنید و با پخش موسیقی ملایم اوقات خوشی را برای مشتریان کافی شاپ تازه تاسیس خود فراهم آورید. البته از پخش موسیقی های ملایم نیز در فضای کافه ی خود غافل نشوید.

استفاده از تخفیفات ویژه

این ترفند کمک شایانی برای جذب مشتریان بیشتر به شما می کند. مثلا در برخی زمان های خاص و برخی فصول که مشتریان کمتری به کافه رفت و آمد می کنند با استفاده از تخفیفات درصدی و با به کارگیری تبلیغات مناسب مشتریان را از این تخفیفات باخبر کنید. در زمان راه اندازی نیز می توانید اجناس و نوشیدنی های خود را با تخفیفات ویژه به فروش برسانید.

سخن آخر

در پایان باید گفت با راه اندازی کافه در شهر تهران شما وارد یک حرفه ی رقابتی بسیار بزرگ شده اید که برای موفقیت در این کار تلاش و پشتکار همراه با خلاقیت در همه ی زمینه ها بسیار به کار شما خواهد آمد.

 

 

 

به اشتراک گذاشتن این مطلب
منبع: