5 نظر

یک هفته از جام جهانی 2018 روسیه می گذرد. در حالی که دور نخست جام جهانی با برگزاری 16 دیدار پایان یافته و وارد دور دوم شده اند آمار عجیب و چه بسی شگفت انگیز به ثبت رسیده است.

شاید عجیب ترین نتیجه را آلمان ها از بازی نخست شان گرفتند که مقابل مکزیک تن به شکست دادند. اما صدر نشینی ایران در گروه مرگ نیز چندان معولی نیست!

شکست مدافع عنوان قهرمانی، پیروزی پرگل روسیه میزبان، ناکامی تیم های آمریکای جنوبی، پیروزی ژاپن و ایران، کم فروغی ستارگان جهان فوتبال و تاثیر VAR از مهم ترین اتفاق های این دور بود.

در ادامه آماری از تعداد گلها و کارت زردها و پنالتی ها در این دور از رقابت ها را بیان می کنیم.

گل های دور نخست جام جهانی

در این بازی ها ۳۸ گل از خط دروازه ها عبور کرد که ۴ گل به خودی ثبت شد. این گل ها به نفع تیم های ایران، کرواسی، فرانسه و سنگال تمام شد.

پرگل ترین بازی دور اول دیدار اسپانیا و پرتغال بود. این بازی با تساوی ۳ بر ۳ به پایان رسید. بازی یک طرفه جام نیز در دیدار افتتاحیه رخ داد و روسیه توانست با ۵ گل عربستان را شکست دهد.

آمارهای دور نخست جام جهانی

آمارهای دور نخست جام جهانی

کارت زرد و قرمز در دور نخست جام جهانی

در آخرین روز بازی های دور اول داور بالاخره یک کارت قرمز نشان داد. این اتفاق در دیدار کلمبیا و ژاپن رخ داد. کارلوس سانچس با خطای هند در محوطه جریمه کارت قرمز مستقیم دریافت و یکی از سریع ترین اخراج های تاریخ جام جهانی هم به نام خود ثبت کرد. در کل بازی ها ۴۹ کارت زرد به بازیکنان نشان داده شد. خشن ترین بازی، دیدار بلژیک و پاناما بود که ۸ بار بازیکنان با کارت زرد جریمه شدند.

همه تیم ها به جز اروگوئه، تونس، آرژانتین و ایسلند با کارت زرد جریمه شدند. نکته قابل توجه دور اول دیدار آرژانتین و ایسلند بود. در این بازی ۲۵ خطا انجام شد اما داور هیچ یک از بازیکنان را با کارت زرد جریمه نکرد.

هت تریک و دبل

تنها یک بازیکن توانست در دور اول سه گل به ثمر برساند. کریستیانو رونالدو در دیدار برابر اسپانیا سه بار گلزنی کرد. او ابتدا از روی نقطه پنالتی دروازه لاروخا را باز کرد و سپس دو گل دیگر نیز به ثمر رساند. دوشنبه شب لوکاکو و هری کین نیز توانستند دبل کنند. کین دو گل پیروزی انگلیس را برابر تونس به ثمر رساند. از طرفی لوکاکو در شب پیروزی ۳ بر صفر بلژیک دو بار دروازه پاناما را باز کرد.

پنالتی و تاثیر VAR

در بازی های دور اول ۹ پنالتی توسط داوران اعلام شد. در برخی از این پنالتی ها VAR تاثیر مستقیم داشت و وجود این فناوری باعث شد داوران با خیال راحت پنالتی ها را اعلام کنند.

ناکامی تیم های آمریکای جنوبی

تیم های آمریکای جنوبی همیشه به عنوان مدعیان جام یاد می شوند اما در دور اول این رقابت ها نتایج ضعیفی کسب کردند و تنها اروگوئه بازی خود را با پیروزی به پایان رساند. آرژانتین در روز بد مسی نتوانست از سد ایسلند عبور کند و یک بر یک برابر این تیم متوقف شد. پرو با یک گل مغلوب دانمارک شد و در حالی که به نظر می رسید برزیل به راحتی بتواند سوئیس را شکست دهد برابر این تیم اروپایی متوقف شد. کلمبیا نیز پس از ۱۰ نفره شدن نتوانست حریف آسیایی اش را مغلوب کند و ۲ بر یک از ژاپن شکست خورد.

به اشتراک گذاشتن این مطلب
منبع: