0 نظر

ساختار بدن انسان جز مهم ترین شگفتی های طبیعت است و دانشمندان زیادی برای کشف زیر و بم عملکرد اندام های مختلف، تحقیقات و آزمایش های متفاوتی انجام داده اند. در ادامه ی این مطلب قصد داریم برخی از واقعیت های جالب و شگفت انگیز در مورد بدن انسان را ذکر نماییم. با ما همراه باشید.

عجایب بدن انسان

سالم ماندن بدن انسان از صاعقه

بین ۱۰ نفری که صاعقه با بدنشان برخورد می کند، ۹ نفرشان جان سالم به در می برد. این مسئله هیچ گونه ارتباطی با سن و سال ندارد. بازمانده های این حادثه ی طبیعی بین کودکان تا افراد بالای ۵۰ سال بوده اند.

دندان درد و سردرد به یکدیگر ارتباط دارند

آیا تا به حال همزمان با دندان درد، سردرد هم گرفته اید؟ فراموش نکنید که دندان درد و سردرد کاملا به یکدیگر ارتباط دارند. دلیل آن نیز عصب سه قلویی است که از سمت فک به سر انسان کشیده شده است. عصب سه قلو یا عصب سه شاخه حسپوست صورت و دندان ها را ایجاد می نماید. این عصب سه شاخه یک ریشه ی عصبی حسی و رکتی از رویه جانبی پل مغزی خارج می شود و غده مانند می شود و به شکل یک گره ایجاد می شود، این گره را غده سه قلو می نماند.
از این گره سه شاخه ی عصبی به اسم های عصب چشمی ( اتالمیک )، عصب آرواره ای پایینی ( ماندیبولار )، عصب ارواره ای بالایی ( ماگزیلار ) خارج می شود و به دندان ها، دهان، صورت، حفره بینی و ماهیچه های جوشی عصب می دهند.

مغز انسان ها در خواب بیشتر فعال است

در دهه ۱۹۵۰ میلادی مشخص شده است که مغز انسان در زمان خواب بیشتر از زمان بیداری فعالیت می کند. مغز انسان در خواب به سختی کار می کند. خوابیدن کمک می کند که چیز های که تازه به ذهن سپرده شده است، حفظ شود و خاطره های قدیمی تر به اتفاقاتی که تازه به ذهن سپرده شده است ارجاع داده می شود. در حقیقت یک خواب عمیق در شب برای حافظه ی افراد بسیار مهم و حیاتی است، به صورتی که می گویند در صورتی که نخوابید توانایی یادگیری مسائل جدید ۴۰ درصد کاهش می یابد. مغز انسان در طول خواب خاطره های فراموش شده را بازبینی می کند. در سال ۲۰۱۳ تحقیقاتی صورت گرفت که در خصوص آن مشخص شد که در طول خواب مغز انسان خانه تکانی می کند و سموم را از خود دفع می کند.

تنها انسان است که گونه هایش گل می اندازد

بار ها وبار ها دیده ایم که انسان ها زمانی که خجالت می کشند گونه هایشان سرخ می شود. لازم به ذکر است که انسان تنها جانداری در کره ی زمین است که این اتفاق در بدنش صورت می گیرد. علت این اتفاق این است که رگ های خونی گونه ها بزرگ و گشاد می شوند که نتیجه ی آن قرمز شدن صورت است.

گل انداختن گونه

گل انداختن گونه

مغز درد را احساس نمی کند ولی یک چهارم اکسیژن بدن را می گیرد

بهتر است بدانید که هیچ رشته ی عصبی در مغز وجود ندارد، این عضو مهم هیچ دردی را احساس نمی کند. فراموش نکنید که مغز برای انجام دادن فعالیت های خود ۲۵ درصد از اکسیژن بدن را استفاده می کند.

رشد موهای صورت از دیگر نقاط بدن سریع تر است

این حقیقت را مردان بهتر درک می کنند، چراکه هر روز موهای صورت خود را اصلاح می کنند. البته این مسئله بسیار جذاب است چراکه در کل دنیا ته ریش را بیشتر از صورت تراشیده دوست دارند.

ناخن انگشت میانی سرعت رشد بیشتری نسبت به ناخن های دیگر دارد

انگشت وسط، سپس انگشت حلقه و در آخر انگشت کوچک سرعت رشد بیشتری نسبت به دیگر انگشت ها دارند. هر ماه ۳/۵ میلی متر ناخن ها رشد می کنند. سرعت رشد ناخن های دست دو برابر ناخن های پا است. لازم به ذکر است که لکه های سفید نشان دهنده ی کمبود کلسیم نیست بلکه اتصال و چسبندگی ناخن به گوشت ضعیف تر از نقاط دیگر است. ناخن‌های سفید امکان وجود بیماری‌های گوارشی، ریوی یا لنفوم (نوعی سرطان خون) را نشان می‌دهند. ناخن‌های قهوه‌ای خبر از بیماری‌های هورمونی می‌دهند. لازم به ذکر است که لکه های قرمز بیماری خود ایمنی را هشدار می دهند. قرمزی اطراف ناخن ها نیز درماتومیوزت را نشان می دهد.

ناخن های دست

ناخن های دست

طول رگ های خونی بدن عجیب است

باید بدانید که یک کودک در بدن خود حدود ۹۶ هزار کیلومتر رگ دارد. این بلندی در بزرگسالان حدود ۱۶۰ هزار کیلومتر است.

قلب زنان تند تر از مردان می تپد

قلب زنان حدود ۱٫۷ تا ۲٫۳ ساعت سریع‌تر از قلب مردان فعالیت می‌کند. یعنی هر دقیقه ۱۰ تپش بیشتر دارد.

کبد در بدن ۵۰۰ وظیفه بر عهده دارد

کبد پر کار ترین عضو در بدن است. کبد غده ای بزرگ در بدن است که وظایفی نظیر دفع سموم، مبارزه با عفونت‌ها، ذخیره ویتامین‌ها و انرژی، ترشح صفرا که ماده‌ای ضروری برای گوارش است و پاکسازی خون را بر عهده دارد. بالای یک لیتر خون در هر دقیقه به وسیله ی کبد فیلتر می شود. کبد هورمون های بدن را نتظیم و حفظ می کند.

کبد

کبد

اسید معده فلز را آب می کند

هر روز بدن انسان ۲ تا ۳ لیتر شیره معده تولید می کند. شیره ی معده ماده ای اسیدی و رقیق است که توسط غده هایی که در دیواره ی داخلی معده وجود دارد ترشح می شود. هیدروکلریک اسید نیز در این شیره وجود دارد. پی اچ این ماده ۱/۵ است. همچنین غلظت هیدروکلریک اسیدی که در آن وجود دارد ۰/۰۳ مولار می باشد که یک اسید با این غلظت به راحتی فلز را حل می کند.

پاهای انسان در یک روز پر فعالیت یک لیتر آب تولید می کند

پاهای انسان حدود ۵۰۰ هزار غده عرق دارد که می‌تواند روزانه یک لیتر عرق تولید کنند.

پا

پا

به اشتراک گذاشتن این مطلب
منبع: