بیش از یک سال است که به صورت جدی صحبت از نسل جدید ارتباطات بی سیم در میان است. تفکر در مورد فناوری جدیدی برای اتصال به اینترنت که سرعتی 100 برابر بیشتر از Wi-Fi دارد کمی مبهوت کننده است.

لای فای که قرار است در آینده جای وای فای را بگیرد با سرعتی 100 برابر و پهنای باندی 10 هزار برابر از وای فای در حال پیشرفت است.

این فناوری توسط نور بین اشیا ارتباط برقرار میکند و امنیت آن نسبت به وای فای برای استفاده شبکه بالاتر است.

لای فای (Li-Fi) برگرفته از دو کلمه Light و Fidelity است که توسط پروفسور دانشگاه ادینبورگ و از بنیان گذاران شرکت پیورلای فای «هارلد هاس» اختراع شد.

فناوری لای فای
فناوری لای فای

لای فای از مجموعه ارتباطات بی سیم نوری است که می تواند مکمل خوبی برای امواج رادیویی محسوب گردد. این فناوری از طیف نور مرئی، فروسرخ و نزدیک به فرابنفش استفاده می کند که توانایی انتقال حجم بالایی از داده را داراست و به عنوان راه حلی برای محدودیت های پهنای باند فرکانس های رادیویی، به شمار می آید.

چراغ های LED به عنوان بستری برای لای فای و انتقال داده با سرعت بالا، به حساب می آیند که شرایط کارکرد و استفاده لای فای ازLED، همانند لامپ های LED، با روشن و خاموش شدن های متناوب و با سرعت بالا، صورت می پذیرد که قابل تشخیص برای افراد نیست.

امروزه شاهد استفاده گسترده از لامپ های LED هستیم که تنها با اضافه کردن یک دستگاه کوچک به این لامپ های LED و اتصال به شبکه، می توانیم به راحتی از فناوری لای فای بهره مند شویم.

به اشتراک گذاشتن این مطلب

1 دیدگاه

  1. خیلی جالبه و مشخصه که سیستم وای فای هم به زودی منسوخ میشه و یه سیستم دیگه جایش رو میگیره. یاد سیستم دایل اپ بخیر با اون صدای زجر آوره اتصالش به نت

نظر دادن

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید