مدتی می شود که قیمت روز بیت کوین هم در کنار قیمت روز طلا، ارز و نفت از اهمیت بسیار زیادی برخوردار شده است. با وجود فراگیر شدن بیت کوین، دولتها سخت در حال مبارزه با بیت کوین هستند!

امروزه در دنیای دیجیتال افرادی هستند که با ارزهای دیجیتالی نظیر بیت کوین معاملات سنگین می کنند و این می شود که نرخ آن مانند نرخ دیگر اقلام نوسان می کند.

بیت کوین
بیت کوین

با وجود اینکه بیت کوین دنیای دیجیتال را فراگرفته و بسیاری به دنبال قیمت روز بیت کوین هستند، هنوز هیچ سازمان، بانک مرکزی و دولتی این پول مجازی را به رسمیت نشناخته و آنها اغلب به دنبال مبارزه با این نوع پولهای مجازی هستند. از جمله آنها کره ی جنوبی است که سخت با بیت کوین در حال مبارزه است.

در این راستا مقامات مالی کره ی جنوبی ۶ بانک محلی را که حسابهای ارز دیجیتال به شرکتها و موسسات ارائه می‌دادند را تحت بازرسی قرار دادند تا از گسترش جرم جلوگیری کنند.

به گزارش اکسیر به نقل از مهر، مقامات مالی کره‌ی جنوبی روز دوشنبه اعلام کردند ۶ بانک محلی را که حسابهای ارز دیجیتال را به شرکتها و موسسات ارائه می‌دهند، تحت بازرسی قرار داده‌اند. به گفته ی آنها این اقدام با افزایش نگرانیها در خصوص گسترش جرم و جنایت با استفاده از بیت کوین، صورت گرفته است.

چوی جون کو، رییس کمسیون خدمات مالی (اف ‌اس‌ سی) کره‌ ی جنوبی، در این رابطه در یک کنفرانس خبری گفت: بازرسی مشترک توسط اف‌ اس ‌سی و خدمات نظارتی مالی (اف‌اس‌اس)، انجام می‌شود تا بررسی شود که آیا بانکها به قوانین ضد پول‌ شویی پایبند هستند یا خیر؟ و آیا از اسامی واقعی برای حسابها استفاده ‌می‌کنند؟

براساس اعلام اف ‌اس ‌سی، ۶ بانک ان ‌ایچ بانک، بانک صنعت کره، شینهان بانک، کوکمین بانک، ووری بانک و بانک توسعه کره همگی حسابهای ارز دیجیتال را برای مشتریانی که با ارزهای دیجیتال سروکار داشتند فراهم می‌ کردند.

چوی در ادامه افزود: این بازبینی‌ ها به منظور ارائه ی راهنمایی به بانکها صورت می گیرد و دلیل آن انجام هرگونه کار خلاف قانون از سوی این بانکها نیست.

به گفته ی چوی، ارز دیجیتال، دارای قابلیت استفاده به عنوان ابزار پرداخت نیست و معمولا از آن برای اهداف غیرقانونی مانند پول‌ شویی، کلاهبرداری و فعالیتهای سرمایه‌ گذاری شیادانه استفاده می ‌شود.

ایشان در ادامه در خصوص آسیبهای جانبی ارزهای دیجیتالی نظیر بیت کوین هشدار دارد و گفت: خطرات آن بسیار شدید است و منجر به ایجاد خطر هک شدن و مسائل مربوط به آن برای نهادهایی که این ارزها را ارائه می‌ کنند می‌ شود و فرضیات خیالی (قیمت) آن هم به طور غیرمنطقی ‌ای در حال بالا رفتن است.

سخنگوی ووری بانک هم در این راستا گفت: این بانک یک چک‌ لیست را برای بازرسان تکمیل کرده است و ووری در ماه گذشته پس از این که هزینه ی استفاده از سیستم تراکنش با نام واقعی بسیار بازدارنده شد، ارائه ی حسابهای ارز دیجیتال را متوقف کرد.

چوی گفت که مقامات درحال بررسی راههایی هستند تا ریسک تجارت ارزهای دیجیتال در این کشور را کاهش دهند که این می‌ تواند شامل تعطیل کردن نهادهایی باشد که چنین ارزهایرا ی ارائه می‌دهند.

چویی در ادامه ی سخنان خود هشدار داد که مقامات جرایم ارزهای دیجیتال را کنترل خواهند کرد و مجازاتهای سنگینی برای افرادی که در دستکاری قیمتهای بازار، طرحهای هرمی یا پول ‌شویی دست داشته باشند تعیین می ‌کند.

به گفته ی چویی هیچ‌ کس نمی ‌داند در موسسات و بورس‌ ارزهای دیجیتال چه خبر است چراکه هیچ سیستم قانونی مشخص و مستقیمی در مورد این نهادها وجود ندارد. به عبارتی هیچ سازمان قانونی ای بیت کوین را به رسمیت نمی شناسد و همین ابزاری برای کلاه برداریهای اینترنتی می شود.

به اشتراک گذاشتن این مطلب

نظر دادن

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید