0 نظر

اگر شما از آن دسته از افرادی هستید که به تماشای فیلم عاشقانه در قالب جنگ علاقه دارید به شما توصیه می کنیم خواندن مطلب زیر را که معرفی با چاشنی نقد فیلم بمب، یک عاشقانه است را از دست ندهید.

فیلم بمب، یک عاشقانه

فیلم سینمایی بمب دومین تجربه ی پیمان معادی در قالب کارگردان است و اثر اول این کارگردان برف روی کاج هاست که با استقبال بالایی رو به رو شد و فروش نسبتا بالایی داشت. حالا پس از گذشت چند سالی از اثر اولش با فیلمی عاشقانه در دل جنگ به سینما برگشت است و نگاه ها را به سمت خود معطوف کرده است و در جشنواره ی فیلم فجر سال 1396 جوایز متعددی در بخش های مختلف از آن خود کرده است.

بازیگران این فیلم پیمان معادی، لیلا حاتمی، سیامک انصاری، حبیب رضایی و… هستند

همانطور که از نام فیلم برمی آید اثری عاشقانه در خلال سال های جنگ ایران و عراق و بمباران تهران است. البته بر خلاف اثر اول کارگردان که داستان یک عشق مطرح می شد در فیلم بمب داستان دو عشق به صورت موازی مطرح می شود و با هم به شکل دهی به قصه کمک می کنند.

از طرفی فیلم بمب یک عاشقانه روایت گر زندگی زوجی (پیمان معادی و لیلا حاتمی) است که مشکلاتی در زندگی زناشویی خود دارند و آن مشکلات تا حدی هستند که زوج قصه ما در حتی هنگام بمباران به زیرزمین مجتمع مسکونی شان پناه نمی برند و فقط در اتاق هایی جداگانه به سر می برند تا بمباران تمام شود و از طرفی دیگر بیان گر عشقی میان دختر و پسر نوجوانی به نام سعید و سمانه است که در هنگام بمب باران تهران و در زمان پناه گیری خانواده ها در زیر زمین در زیرزمین با هم آشنا می شوند.

نقدی کوتاه بر فیلم

yek asheghane

نقاط قوت فیلم

یکی از نقاط قوت فیلم که بسیار نیز مشهود است علاوه بر داستان عاشقانه، لوکیشن ها و سکانس هایی است که در مدرسه آن دوران شاهد هستیم که برای ما یادآور سال های دهه 60 و 61 است و اوج زمان جنگ و دیوارنویسی دیوارهای مدرسه نشان می دهد و به نوعی برای بیننده یادآور خاطرات دوران هر چند سخت جنگ است و باعث حس همذات پنداری بیشتر بیننده با فیلم و وقایع و شخصیت ها می شود.

از دیگر نکات مثبت فیلم کارگردانی قوی آن و نمایش تمام صحنه ها با جزییات کامل است و دیگری موسیقی فیلم است که اثر موسیقی دان معروف النی کاریندرو است که این موسیقی چه در دل صحنه هایی از فیلم که دیالوگی ندارند و چه صحنه هایی که دیالوگ دارند و یا بیشتر هیجانی هستند به زیبایی نشسته است و فیلم را از حالت کسالت بار خارج کرده است.

در کل اگر بخواهیم اصلی ترین نقطه ی قوت فیلم را بیان کنیم می توان به تلخ و شیرینی در دهه ی 60 اشاره کرد که عاری از بزرگنمایی های مرسوم و گاف های آنچنانی است و تصویر آن به شکل باور پذیر است.

نقاط ضعف فیلم

اما یک اثر خوب و کامل هم عاری از برخی اشتباهات و کم کاری ها نیست و فیلم بمب نیز از این قاعده مستثنی نیست.

اگر بخواهیم نقدی صریح داشته باشیم می توان به بیش از حد درگیر بودن به گرفتن نماها و قاب های متعدد اشاره کرد، مثلا سکانس های مدرسه و دیالوگ های رد و بدل شده بین معلمان و کارکنان مدرسه به طوری که از بحث اصلی فیلم یعنی جدال بین زوج اصلی قصه در برخی مواقع باز می ماند و علت درگیری زوج را از زبان پدر زن در سکانسی کوتاه می شنویم نه در خلال قصه ی اصلی.

یکی دیگر از مشکلات فیلم تغییر لحن فیلم در برهه های بسیاری از فیلم است بطوری که گاهی فیلم به صورت کمدی درمی آید( به علت وجود بازیگران طنز)، گاهی عاشقانه گاهی هیجانی و این تغییر لحن ها در فیلم ناشی از ضعف فیلمنامه است.

در پایان می توان گفت فیلم بمب، یک عاشقانه فیلمی از نوستالوژی های ما در دوران تحصیل آن هم در برهه ای حساس در کشور است که با چاشنی عشق در هم آمیخته شده است و در عین حال فیلمی هم عاطفی هم خانوادگی هم فرهنگی و اجتماعی که کسانی که اوایل انقلاب و دوران جنگ را تجربه کرده اند از آن بیشتر لذت خواهند برد، فیلمی که علی رغم ضعف هایش تماشای آن به همه توصیه می شود.

 

 

به اشتراک گذاشتن این مطلب
منبع: