0 نظر

همه ی ما گاهی در زندگی فیلم هایی می بینیم که هیچ گاه از ذهنمان پاک نمی شود و تا سال ها در ذهنمان مانند یک اثر هنری ماندگار می ماند. در زیر به معرفی فیلم جزیره شاتر می پردازیم که از همین دست فیلم های ماندگار است.

درباره فیلم جزیره شاتر

فیلم جزیره ی شاتر فیلمی به کارگردانی مارتین اسکورسیزی (کارگردان بنام آمریکایی_ایتالیایی و دارنده ی جوایز متعدد اسکار و گلدن گلوب و …) است که در سال 2010 ساخته شده است و براساس رمانی با همین نام نگاشته شده است.

این فیلم برخلاف دیگر ساخته های مشابه کارگردان ماهیت روانشناسانه و اندکی ترسناک و دلهره آور را دارد. در سال اکران این فیلم فروش قابل توجهی داشته و جز 250 فیلم برترIMDB  می باشد. از بازیگران این فیلم می توان به لئوناردو دیکاپریو، مارک رافالو، بن کینزلی و… اشاره کرد.

داستان فیلم

داستان فیلم در سال 1952 اتفاق می افتد و داستان از آنجا شروع می شود که دو مارشال ایالتی آمریکا برای بررسی فرار یک بیمار روانی در آسایشگاهی مرموز راهی آنجا می شوند و پس از گذر از راهی طولانی در دریا به آسایشگاه می رسند و در آنجا با قوانین عجیب و غریب مواجهه می شوند. در آنجا مارشال تدی دانیلز که در پی یافتن بیمار فراری هستند متوجه می شود که فردی که سالیان پیش خانه ی آن ها را آتش زده است در همان آسایشگاه بستری است و در پی یافتن آن فرد که نامش اندرو لیدیس است بر می آید. در پی اتفاقاتی در فیلم متوجه می شویم که تدی دانیلز همان اندرو لیدیس است و جز بیماران روانی همان آسایشگاه است که همسر خود را به قتل رسانده است و در حال گذرندان مراحل درمان خود است و همه توهمات ساخته ی ذهن خود تدی است.

یادداشتی بر فیلم

شاتر آیلند

شاتر آیلند

فیلم جزیره شاتر یا شاتر آیلند از آن دست فیلم هایی است که بیننده را در دچار سردرگمی و دوراهی غریبی می کند و در آخر از خود سوال می کنید به واقع چه کسی در اصل بیمار روانی بود؟ آیا تدی بیمار روانی بود یا خیر؟ یا آیا اندرو و تدی یک شخص هستند یا خیر؟ البته در خلال اتفاقات فیلم خیلی دور از ذهن نیست که این دو شخص یکی باشند و همه ی این اتفاقات ساخته و پرداخته ی ذهن بیمار تدی باشد. اتفاقاتی نظیر فلش بک های فیلم به گذشته ی تدی دانیلز و دیدن جنازه های فرزندانش و همسرش و وقایعی از جنگ و … .

در واقع در آثاری مانند جزیره شاتر که گیج کننده هستند هر چه بیشتر دقت کنی کمتر می فهمی اما نکته ی اصلی اینجاست که هر چه داستان به جلو پیش می رود و شما با شخصیت اصلی داستان همزاد پنداری می کنید تصور اینکه این شخص روانی باشد را به هیچ وجه نمی توانید بکنید زیرا با آن از اول داستان همراه بوده اید.

داستان در فیلم جزیره ی شاتر طوری پیش میی رود که شما هر لحظه با خود می گویید تدی و اندرو لیدیس یک نفر هستند یا دو نفر متفاوت و برخلاف مابقی شخصیت‌ها که هویت اصلی آن‌ها کاملا مشخص است ماهیت تدی و اندرو تا پایان یک علامت سوال برای مخاطب هستند و نمی‌توان این دو شخصیت را از هم تفکیک کرد و بین آنها فرق گذاشت حتی در پایان داستان که به نوعی نشان می دهد این دو شخص یکی هستند.

به نظر می رسد مارتین اسکورسیزی با بهره ی هوشی بسیار بالایی که داشته است، فیلم را به مانند یک پازل درست کرده است که نمی توانید در آخر تیکه ها را مستقل در کنار هم قرار دهید و به مثابه ی یک فیلم مرموز است.

نقاط قوت فیلم

موسیقی جذاب و نفس گیر فیلم در لحظات حساس و شخصیت پردازی های قوی با بازی تحسین برانگیز لئوناردو دی کاپریو و همچنین فضاسازی های مرتبط با موضوع همه و همه از نقاط قوت فیلم به شمار می آیند. حالت رمز و راز گونه ی فیلم و شاید در برخی موارد ترسناک از عوامل کشش تماشای این فیلم است که می تواند شما را سر جایتان تا 2 ساعت میخکوب کند.

 

جوایز فیلم

فیلم جزیره شاتر علی رغم کاندید شدن در بخش های مختلف برای دریافت اسکار 2010 نتوانست جوایز را از آن خود کند زیرا تعویق در اکران آن باعث شد شانس حضور در بخش جوایز را از دست بدهد.

به اشتراک گذاشتن این مطلب
منبع: