0 نظر

کوکولوژی یک کتاب بسیار موفق در زمینه ی کتاب های روانشناسی می باشد که با بازی های جذاب و تست های خودشناسی می تواند یک روانشناس در خانه باشد.
نویسندگان این کتاب جالب ایسامو سایتو و تاداهیاکو ناگاوو هستند و ترجمه ی آن را چکاد سرامی و شاهین دهقان بر عهده داشته اند.

 

کوکولوژی

کوکولوژی

در این کتاب با مجموعه ای از تست ها و بازی های به ظاهر جذاب و سرگرم کننده روبرو هستید که به واقع تست های قوی روانشناسی، تغییر و خودشناسی می باشند.
شاهین دهقان، یکی از مترجمان کتاب در گفت‌وگو با ایبنا،گفت: کوکولوژی (kokology) ترکیب دو واژه کوکورو (kokoro) به معنای ذهن، روح و احساسات در زبان ژاپنی و لوژی (logia) به معنای شناختن و مطالعه به زبان یونانی است.
وی افزود: تعبیر این واژه معانی پنهان رفتاری و موقعیت‌های انسانی را دربردارد، مجموعه بازی‌های روان‌شناسی که آشکار کننده ویژگی‌های رفتاری و احساس بازیکنان محسوب می‌شود در این کتاب بیان شده است.
دهقان ادامه داد: مطالب و مباحث این کتاب برای هر فردی در سنین مختلف جذاب خواهد بود و به همین دلیل یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌ها در دو کشور آمریکا و ژاپن بوده است.
وی با بیان اینکه خواننده می‌تواند با مطالعه کتاب نسبت به هر یک از رفتارها خودآگاهی پیدا کند، اظهارداشت: مواردی چون میزان اعتماد به نفس، معیارهای انتخاب همسر، دست و دلبازی هنگام خرید، اخلاق و… در بازی‌های این کتاب گنجانده شده است.
وی بازی‌های روان‌شناسی را یکی از راهکارهای شناخت خودشناسی دانست و افزود: این بازی‌ها، چشم درون را تواناتر و قدرت دید آن را افزایش می‌دهند، زیرا علم روانشناسی به انسان اجازه می‌دهد تا به مطالعه و درک ذهن بپردازد. بسیاری از افراد دوست ندارند، تست روان‌شناسی بدهند، اما این بازی روان‌شناسی، تست‌ها را جالب و جذاب می‌کند و افراد نیز از این که بازی می‌کنند لذت می‌برند و هنگام پاسخ دادن دلهره کمتری دارند.

در این جا یکی از بازی ها و یا به واقع تست های کتاب کوکولوژی را به عنوان نمونه قرار می دهیم:
شما قاضی باشید

وقتی کلمه دادگاه در ذهن ما تداعی می شود به یاد چکش چوبی که قاضی روی میزش می کوبد،وکلایی که با زیرکی و فراست در حال بحث هستند و سکوت پر اضطرابی که قبل از قرائت حکم دادگاه حکمفرماست،می افتیم.چنین فضاهایی که پر شور و هیجان است بیشتر در فیلم ها پیدا می شود.هر طرف دعوا تمام هوش و ذکاوت خود را به کار می گیرد تا طرف مقابل را محکوم کند به طوری که گاهی تشخیص درست از نادرست امکان پذیر نیست و عدالت در هاله ای از ابهام باقی می ماند.

اگر شما بازیگر نمایشنامه ای بودید که در یک دادگاه اجرا می شد کدام یک از نقش ها را برای خود انتخاب می کردید؟

1.وکیل

2.کاراگاه

3.متهم

4.شاهد

کلید

در اصطلاح روانشناسان بازیگر نقاب اجتماعی یا ماسک تعبیر می شود؛چهره ای که در مواجهه با دنیای بیرون از خود نشان می دهید.تصور بازیگر بودن به شما آزادی می دهد تا دید واقعیتان را نسبت به خود بروز دهید وفضای دادگاه باعث شور وهیجان دو برابر در این صحنه می شود.نقشی که برای خود تصور کردید واکنش شما را در مواقع بحرانی مشخص می کند.

1.وکیل
سعی می کنید خونسردی خود را حفظ کنید و دلهره و اضطرابتان را بروز نمی دهید.اما اگر بیش از حد تحت فشار قرار بگیرید،در آن روی سکه فردی آتشین مزاج هستید که ممکن است بدون هیچ قید وبندی هم چون آتش نشان فوران کنید و به مبارزه برخیزید.چنین ترکیب دوگانه ای از خونسردی و آتشین مزاج بودن،باعث موفقیت شما در سخت ترین شرایط می شود.

2.کاراگاه
شما برخلاف دیگران در شرایط بحرانی،خونسردی خود را حفظ می کنید و به همین دلیل مورد احترام هستید و دیگران در مواقع در مواقع رنج ومشقت گرد شما جمع می شوند.در واقع گرچه مشکلات فراوانی پیش رو دارید،ولی هرچه مشکلات بیشتر و دشوارتر می شوند شما با خونسردی بیشتری عمل می کنید.

3.متهم
در نگاه اول خونسرد وپوست کلفت به نظر می آیید ولی در پس این ظاهر،دور اندیشی نمی کنید و در پیش بینی نتیجه کار ناتوان هستید.در مواقع بحرانی به جای اینکه درگیر حل مشکل شوید وقت را به موشکافی در درستی یا نادرستی تصمیمتان تلف می کنید.بهتر است از فردی که رویکردی عملگرایانه در حل مشکلات دارد،کمک بگیرید.

4.شاهد
در فعالیت های اجتماعی مشارکت می کنید و سعی دارید در هر شرایطی به دیگران کمک کنید،اما همین اشتیاق و انغطاف پذیری شما برای خشنود کردن دیگران،سرچشمه بروز مشکلات دیگری می شود از آن جایی که سعی می کنید همه را از خود راضی نگه دارید،کمی دمدمی مزاج و غیرقابل اطمینان جلوه می کنید.نگران نباشید که حرفتان دیگران را خشنود یا ناراضی خواهد کرد بلکه سعی کنید با حسن نیت هرچه در دل دارید به زبان آورید.

به اشتراک گذاشتن این مطلب
منبع: