تا کنون بارها شنیده اید که یک کالا یا شرکت دارای گواهینامه «ISO» ایزو 9001 یا 140001 و … است. شاید این سوال برایتان پیش آمده باشد گواهینامه ایزو چیست و یا چه تفاوتی بین آنها وجود دارد؟

در این نوشته به صورت مختصر در مورد استاندارد ایزو ISO و انواع گواهینامه ها توضیحاتی می دهیم با اکسیر همراه باشید.

در واقع ایزو یک استاندارد جهانی است. در سطح جهانی مجموعه ای به نام سازمان بین المللی استاندارد (The International Organization for Standardization) وجود دارد که با نام اختصاری ISO شناخته می شود و 163 کشور جهان در آن عضو هستند؛ کشور ما نیز یکی از کشورهای عضو در این سازمان است.

استانداردها بر حسب گستردگی دامنه تحت پوشش، دارای پنج سطح کارخانه ای، شرکتی (جامعه ای)، ملی، منطقه ای و بین المللی هستند.

استاندارد ISO
استاندارد ISO

این موسسه انواع استانداردهای تجاری و صنعتی جهانی را تعیین می نماید. مرکز این موسسه در ژنو سویس قرار دارد. ایزو کار رسمی خود را از تاریخ بیست و سوم فوریه 1947 آغاز کرده است. این سازمان به ترویج جهانی استانداردهای اقتصادی و صنعتی می پردازد تا مبادلات صنایع و فنون مختلف را در یک راستا هماهنگ کند.

خانواده استانداردهای ایزو گسترده می باشد به عنوان مثال ایزو 14000 به تنهایی زیر شاخه های متعددی دارد؛ در ادامه به دو نمونه از آنها اشاره می کنیم:

• ایزو 14001 این استاندارد با خرابکاری محیطی سازمان ها مقابله می کند. این استاندارد آنقدر توانایی و انعطاف دارد که با تمام سازمان ها ( تولیدی تا خدماتی) در سرتاسر جهان منطبق گردد.

• ایزو 14004 این استاندارد راهنمایی برای ایزو 14001 می باشد و در آن شرایط و الزامات و جزئیات ایزو 14001 مورد بررسی قرار گرفته است. این راهنمایی ها برای الزامات چگونگی مدیریت محیطی و همچنین بررسی و کنترل عملیات محیطی به کار می رود.

به اشتراک گذاشتن این مطلب

نظر دادن

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید